Hová tűnt az életerő? Konfliktuskerülés és verekedés – esettanulmány

Vajon félek az esküvőtől?
Zsani 30 éves és mostanában olyan erőtlen motiválatlan és céltalan. Két hét múlva lesz az esküvője. Már az is felmerült benne, hogy talán tudatalatt nem is akar férjhez menni.
Szereti a párját és vele képzeli el az életét, de ijesztő számára, hogy sokat veszekednek. Ugyanis nagyon másképpen működnek és nagyon más elképzelésük van arról, hogy hogyan kell hozzáállni az élethez.
Zsani inkább egy könnyed, laza hozzáállással oldja meg a dolgokat és ez mindig működik is. Feri számára felfoghatatlan, amikor Zsaninak elég 1-2 nap vagy csupán 1-2 óra és tényleg kevés erőbefektetéssel rálel a megoldásra.
Ellenben a vőlegénye, Feri a szisztematikus munkában, a listákban és a kötelességtudatban hisz.
Az elmúlt két évben jól megismerték egymást – ezzel nincs is semmi baj -, de Zsani arra szeretett volna választ kapni, hogy mi ez az erőtlenség, ami úrrá lett rajta. Talán a házasságtól retteg nem tudatos síkon?
Védekező mechanizmus – konfliktuskerülés
Zsani az Enneagram rendszere szerint 9-es karakter. Ez egy védekező technika, amit nem lehet kiszámolni. Ehhez a sok éves rutin és a jó szem kell. De van egy jó könyv a témában.
A 9-es karakter mindenkivel nagyon jól kijön, ám a konfliktusba keveredés a legnagyobb félelme. Szeretné ezt megúszni, elkerülni. Két jelmondat vezérli:
“Akkor vagyok jól, ha mások jól vannak.”
“Ha nem lehet úgy, ahogy én szeretném, akkor nekem mindegy.”
Ezek a 9-es védekezőmechanizmus alapmondatai.
A megoldást az adta, ami pont az én specialitásom, alászállni a lélek legsötétebb bugyraiba. Abba az árnyékországba, ahová a többnyire félelmetes dolgokat száműzzük, amivel nem szeretnénk találkozni.
Megkérdeztem Zsanitól hogy mi a legrosszabb, ami megtörténhet.
Hol rejtőzik az életerő?
– Mi az, amit el szeretnél kerülni a kapcsolataidban?
– Hát, a konfliktust!
– Miért olyan rossz az?
– Mert olyankor a másik megsértődik és én olyan tehetetlennek érzem magam. Bármit csinálok nem jutunk túl rajta. Feri néha napokig nyalogatja a sebeit, én meg szeretnék túljutni ezen. Bármit megtennék, de semmi támpontom sincs.
– Milyen érzés ez?
Sokáig kerestük, vajon mit is érez olyankor, amikor konfliktusba keveredik a szüleivel, vagy a párjával.
– Megvan, a feszültség lesz az! Azt akarom elkerülni mindenáron.
– Menjünk már bele akkor, nézzük meg, milyen az, amikor viszont mégis csak megtörténik a konfliktus és veszekedtek a pároddal. Hogy viselkedsz olyankor?
– Képzeld, olyankor alpári vagyok, paraszt, vehemens. Néha még verekszünk is Ferivel, ütjük egymást, akármilyen hülyén is hangzik.
– És ugye, olyankor nem vagy erőtlen?
– Nem, olyankor rengeteg energiám van és olyankor őszinte is vagyok. Akkor mindent megmondok, nem akarok kedves lenni és nem kerülöm a konfliktust.
– Tehát tulajdonképpen ebben az őrületes kavalkádban, amikor ordibáltok egymással, mind a ketten nyíltak, őszinték és energikusak vagytok.
– Igen.
A megszelídített dühből hajtóerő lesz
– Ez lesz a kulcs az életerődhöz. Egyfajta simulékony szerepkörrel lezártad ezt a feszültséget, száműzted az árnyékvilágodba és ez az elnyomás sok energiádat emészti fel. De ha megengednéd, hogy konfliktusba kerülj másokkal, akkor nem kellene, hogy ilyen robbanásszerűen törjön fel belőled. Akkor ez a paraszt és alpári viselkedés kontrolláltabb formában jönne a felszínre és őszinteséggé, nyitottsággá alakulna át.
Hihetetlen erő kujtorog az elfojtott területekben. Valamilyen formában előbb-utóbb úgyis felszínre törnek. Egyesek alkohollal, cigarettával fojtják vissza, mások betegek lesznek, mert önmaguk ellen fordul az agresszió, …
Sokkal jobb megbarátkozni az árnyékterületeinkkel, mert megszelidített formában életerővé és hajtóerővé változnak.
Hol kezdődött?
Természetesen Zsanival feltártuk a 9-es konfliktuskerülés keletkezését is. Amikor az anyukája élsportolót akart belőle faragni és bár kislányként mindent megtett, az anyuka legnagyobb bánatára rendszeresen csak 2. helyezést ért el.
  • Több traumatikus és szidalmazó emléket oldottunk fel ÉFT kopogtatással, hogy már se az idegrendszere, se a sejtjei, se semmilyen memóriája ne őrizze ezeket az emlékeket.
  • Belső gyermek gyógyítással és képáramoltatással felgyorsítottuk a regenerálódást.
  • Végül házi feladatot kapott, amivel tudatos és tudatalatti síkon megváltoztatja a konfliktushoz fűződő hozzáállását.
Később beszéltem Zsanival és az esküvő időpontjára eltűnt az erőtlensége és remekül helytállt az egész eseményen.
Végül …
Zsani sosem lesz mentes ettől a 9-es védekező mechanizmustól. És mi sem tudjuk teljesen letenni a saját védekező mechanizmusunkat. De el lehet jutni arra a szintre, amikor már alig felfedezhető az Enneagram szerinti karakterünk és ilyenkor gyakran mozdulunk el a karakterünk fejlődési irányába.
Ha te is erőtlennek érzed magad, vagy úgy érzed, hogy sok energiád megy el az elfojtott területek kordában tartására, akkor ebben tudok segíteni. Erre vannak az ügyes módszerek, amivel gyorsan haladhatunk és a sok ezer emberrel végzett feltáró munka tapasztalata.
Önfejlesztő tipp!
Amikor valakivel kiabálsz,
vagy a a másik kiabál veled,
vagy ha mind a ketten kiabáltokakkor hasznos lenne, ha felírnád,
  1. hogy te milyen szavakat, mondatokat vágtál hozzá a másikhoz,
  2. ő miket mondottt szó szerint neked,
  3. mit jelentett az számodra, amit ő mondott neked.
Aztán, ha túl vagytok rajta, minden mondat egy aranybánya lesz az önvizsgálathoz.
Régebbi cikkeimben sokat foglalkoztam Byron Katie – 4 kérdés nevű módszerével. Ott találtok segédanyagok a megfordításokhoz. A 4 kérdés annyira mély és olyan sok lehetőséget ad az önmunkához, hogy később még hálás leszel azért a veszekedésért, aminek következtében “megvilágosodtál” egy-két kérdésben.
————————————————–
AJÁNLÓ:
Családállítás július 9-én vasárnap Szegeden
Ingás Közvetítés – tanfolyam szeptember 13-tól hetente 1 alkalom
Elvonulás– problémamegoldó tábor szept. 28-tól